Blog Píšeme o přístupnosti

Od Windows k Apple a zase zpátky

Své první PC jsem obdržel v pouhých deseti letech od firmy Galop s.r.o. Protože od narození bojuji se zrakovým hendikepem, podstatný kromě operačního systému Windows, byl tak zvaný odečítač obrazovky. Konkrétně software Jaws myslím, že verze čtvrtá. Nevybavím si to nyní zcela přesně, ale tak nějak to bylo. Od vlastnictví mého prvního počítače uběhlo už dvacet let.

Robo Braille digitalizace dokumentů zdarma a odkudkoli

Přístup k informacím je nesmírně důležitý pro všechny bez rozdílu. I v případě zrakového znevýhodnění. Určitě jste se nejednou ocitli v bezvýchodné situaci právě při pokusu přečíst dokument, který se nacházel v nečitelné formě. Alespoň pro čtečku nebo-li odečítač obrazovky, byl dokument nerozeznatelný. Mohlo jít o text v obrázku, běžný sken nebo klidně i o rozsáhlé PDF, ve kterém nebylo vůbec snadné se orientovat bez zrakové kontroly.

Můj vlastní názor na Apple TV Plus a NETFLIX z pohledu nevidomého. Co je lepší?

Většina lidí si nedokáže představit, že zrakově handicapovaní lidé mohou sledovat filmy nebo pořady. Nemůžou z nich přeci nic mít, když nedovedou vnímat děj na obrazovce TV, monitoru PC nebo displeji mobilního telefonu. Není to tak zcela pravda. Už před několika lety vznikl způsob, jak mohou lidé i bez zrakové kontroly, získat představu o aktuálním ději v jednotlivých filmech, seriálech, pořadech. Tato metoda se nazývá audio popisem nebo-li audio komentářem.

Dice World poznejte svět kostek. A to i bez zraku

I když bojujete se zrakovým handicapem, neznamená to, že nemůžete hrát hry. Pro platformu iOS a iPadOS jich existuje hned několik. Od běžných her se liší. Většinou není kladen důraz na obraz vykreslený na displeji zařízení, ale na zvuk. Nekoukáte se, ale posloucháte. A podle toho co slyšíte, reagujete. Tím pádem se v řadě případů neobejdete bez sluchátek, protože musíte vnímat zvukové efekty detailně. Z pravé či levé strany, což pouze prostřednictvím reproduktoru, není rozhodně to pravé ořechové.

Pište braillem. I na iPhonu a iPadu

O tom, že v Applu myslí i na různě znevýhodněné uživatele, se nemá cenu zdlouhavě rozepisovat. Většina lidí, co sleduje technologii Applu, o těchto specifických funkcích jejich operačních systémů nejednou slyšela, četla, či se s nimi setkala v praxi. Ať už přímo v nastavení, nebo dostala možnost si některou z funkcí vyzkoušet na vlastní kůži.

iOS 13 a změny pro zrakově handicapované uživatele

Dne 19.9.2019 byla pro veřejnost uvolněna zcela nová verze operačního systému iOS 13. Velká každoroční aktualizace, která vždy přináší hromadu vylepšení a novinek v řadě oblastí. Protože se zabýváme produkty pro zrakově znevýhodněné osoby a naší specializací je přístupnost Apple produktů, nepřinášíme vám přehled standardních novinek, které se můžete dočíst kdekoli na internetu, ale seznam změn, který se udál na poli zpřístupňujících funkcí právě pro zrakově handicapované. Co je v této oblasti nového?

Braillský řádek Esys v rukou klientky Kláry

Od září tohoto roku používám čtyřiceti znakový braillský řádek Esys. Jedná se o můj druhý braillský displej, 7 let jsem používala 40-znakový řádek Baum Supervario. Esys je mým hlavním pomocníkem při čtení knih, ke kterým mám přístup na základě Knihovny digitálních dokumentů.

Veřejné prezentace náramku Sunu Band

Prozkoumejte data a místa, kde budeme v blízké době prezentovat populární náramek Sunu Band. Pokud byste rádi uskutečnili prezentaci i ve vašem kraji či organizaci, stačí nás kontaktovat. Určitě se dohodneme. Níže uveřejněný seznam uvádíme pro představu, které termíny již máme zaplněné. Podrobnější informace o začátku prezentace v daný den v příslušné organizaci, vám poskytnou pracovníci té dané organizace, kde bude prezentace probíhat.

Novinky z GiebHelp
do vašeho e-mailu