Blog Píšeme o přístupnosti

Robo Braille digitalizace dokumentů zdarma a odkudkoli

Přístup k informacím je nesmírně důležitý pro všechny bez rozdílu. I v případě zrakového znevýhodnění. Určitě jste se nejednou ocitli v bezvýchodné situaci právě při pokusu přečíst dokument, který se nacházel v nečitelné formě. Alespoň pro čtečku nebo-li odečítač obrazovky, byl dokument nerozeznatelný. Mohlo jít o text v obrázku, běžný sken nebo klidně i o rozsáhlé PDF, ve kterém nebylo vůbec snadné se orientovat bez zrakové kontroly.

Můj vlastní názor na Apple TV Plus a NETFLIX z pohledu nevidomého. Co je lepší?

Většina lidí si nedokáže představit, že zrakově handicapovaní lidé mohou sledovat filmy nebo pořady. Nemůžou z nich přeci nic mít, když nedovedou vnímat děj na obrazovce TV, monitoru PC nebo displeji mobilního telefonu. Není to tak zcela pravda. Už před několika lety vznikl způsob, jak mohou lidé i bez zrakové kontroly, získat představu o aktuálním ději v jednotlivých filmech, seriálech, pořadech. Tato metoda se nazývá audio popisem nebo-li audio komentářem.

Dice World poznejte svět kostek. A to i bez zraku

I když bojujete se zrakovým handicapem, neznamená to, že nemůžete hrát hry. Pro platformu iOS a iPadOS jich existuje hned několik. Od běžných her se liší. Většinou není kladen důraz na obraz vykreslený na displeji zařízení, ale na zvuk. Nekoukáte se, ale posloucháte. A podle toho co slyšíte, reagujete. Tím pádem se v řadě případů neobejdete bez sluchátek, protože musíte vnímat zvukové efekty detailně. Z pravé či levé strany, což pouze prostřednictvím reproduktoru, není rozhodně to pravé ořechové.

Pište braillem. I na iPhonu a iPadu

O tom, že v Applu myslí i na různě znevýhodněné uživatele, se nemá cenu zdlouhavě rozepisovat. Většina lidí, co sleduje technologii Applu, o těchto specifických funkcích jejich operačních systémů nejednou slyšela, četla, či se s nimi setkala v praxi. Ať už přímo v nastavení, nebo dostala možnost si některou z funkcí vyzkoušet na vlastní kůži.

Potkáme se na jarní agoře 2019

Již po deváté se bude v Brně konat Agora. Konference zaměřená na osoby se specifickými zrakovými potřebami. Účastníkům nabídne širokou škálu v oblasti zvláštních kompenzačních pomůcek v rámci vystavovatelské části, plenární sekci s hromadou zajímavých témat a workshopy, kde si všichni přihlášení zájemci budou moc velké množství vychytávek rovnou prakticky vyzkoušet.

Náramek Sunu Band ovládl konferenci INSPO 2019

Dne 30.3.2019 se v Praze v kongresovém centru, konal již devatenáctý ročník konference INSPO, zaměřené na služby a technologie pro různé znevýhodněné osoby. Letos se této konference zúčastnilo přes 500 účastníků včetně 38 vystavovatelů. Ti návštěvníkům představovali dostupné produkty a služby, usnadňující případné znevýhodnění. Na své si tak přišli vozíčkáři, neslyšící, lidé s horší motorikou, pohybem, ale i zrakově handicapovaní. A protože ani tento rok jsme na konferenci nechyběli, pojďme se detailně podívat na to, s čím bylo možné seznámit se u našeho stánku.

Novinky z GiebHelp
do vašeho e-mailu