Můj vlastní názor na Apple TV Plus a NETFLIX z pohledu nevidomého. Co je lepší?

Většina lidí si nedokáže představit, že zrakově handicapovaní lidé mohou sledovat filmy nebo pořady. Nemůžou z nich přeci nic mít, když nedovedou vnímat děj na obrazovce TV, monitoru PC nebo displeji mobilního telefonu. Není to tak zcela pravda. Už před několika lety vznikl způsob, jak mohou lidé i bez zrakové kontroly, získat představu o aktuálním ději v jednotlivých filmech, seriálech, pořadech. Tato metoda se nazývá audio popisem nebo-li audio komentářem.

Souběžně se zvuky filmu, slyšíte i stručný audio komentář, který jednoduchými větami popisuje aktuální dění na obrazovce. Díky těmto stručným informacím se dokážete zorientovat, co se tak zhruba ve filmu momentálně odehrává. Stručný příklad : Petr kráčí dlouhou kamennou chodbou, která je po obou stranách osvětlena několika pochodněmi, vrhající na okolní stěny tajemné přerušované záblesky.

A nebo ještě stručněji : Robin si oblékl péřovou bundu. Odemkl dveře a vyšel na ulici.

Tyto audio popisy jsou v oběhu již několik let, ale masově se rozšiřují až v poslední době. Ještě před nějakou dobou, vznikaly pouze v rámci jednoho českého občanského sdružení, později se začaly objevovat na vybraných DVD s filmy, ale i v rámci TV. Např. u nově vznikajících seriálů, pohádek a filmů. Nejsou zatím ovšem tak rozšířené jako v zahraničí, proto nelze nikdy přesně určit, kde se audio komentář pro zrakově handicapované objeví a kde ne.

Každopádně ani já, i když se od narození potýkám se zrakovým handicapem, jsem si nemohl nechat ujít sledování filmů a pořadů. V dětství se mým popisem děje stali kamarádi nebo rodiče, kteří mi vždy popisovali, co se na obrazovce momentálně odehrává. Později jsem objevil nejmenované občanské sdružení, ale jejich produkce filmů s audio komentáři mě nezaujala. Nejedná se o filmy a pořady, které by byly mým šálkem kávy. Postupem času jsem zjistil, že audio komentáře se rozmáhají hlavně v zahraničí, kde bývají standardním doplňkem skoro u každého nově vytvořeného filmu, seriálu či pořadu. A protože jsem přišel na to, že sledovat filmy s audio komentáři je lepší, než odhadovat děj na obrazovce jen z dialogů samotných herců, začal jsem hledat vhodná řešení.

Apple TV rozhodlo

V té době jsem objevil produkt Apple TV. Ze začátku ani ne tak na filmy, jako spíš na streamování obsahu z mého telefonu nebo notebooku na data projektor v rámci mnou pořádaných školení a prezentací pro širokou veřejnost. Když už jsem si ale s Apple TV hrál, nedalo mi to neshlédnout nějaké dostupné filmy. A zde se mi podařilo takřka náhodou odhalit, že většina filmů i těch nově vydaných, obsahuje audio komentář. V angličtině sice, ale co na tom. Parádní motivace se v tomhle jazyce zdokonalit.

Dovedete si jistě představit mé nadšení, když jsem bez obav náhle mohl shlédnout žhavé novinky, které nedávno vyšly v kinech. A přitom měly audio komentář. To je prostě paráda. Musel jsem se sice rozloučit s českým dabingem a vše sledovat pouze v angličtině, ale za luxus audio komentáře popisující děj na obrazovce, to stojí. Navíc jsem zjistil, že čtečka VoiceOver, kterou používám pro ovládání iPhonu nebo Macu, zvládá číst v reálném čase titulky. Takže rozhodně plus.

Nevýhodou u Apple TV je, že každý film nebo pořad, který chcete shlédnout i s audio komentářem,si musíte zakoupit nebo půjčit. Ono se to nezdá, ale postupem času to celkem leze do peněz.

Apple TV Plus nebo konkurenční NETFLIX

Platit za jednotlivé filmy a pořady v rámci Apple TV, mě postupem času omrzelo. S příchodem Apple TV Plus došlo k aktivací zkušebního období na týden zdarma. Následně se uvidí. Zrušit předplatné můžu vždy.

Abych získal nějaké to srovnání, nakonec jsem sáhl i po aktivaci konkurenční služby NETFLIX. A hned po pár hodinách hraní si s Apple TV Plus a NETFLIXEM, mám k dispozici celkem stručné, ale řekl bych že slušné srovnání obou služeb.

Jak to vidím?

  1. NETFLIX momentálně nabízí o mnoho víc obsahu než Apple TV Plus. Navíc i s Českým dabingem.
  2. Obojí, jak Apple TV Plus tak i NETFLIX, mají u svých pořadů a filmů, audio komentáře pro zrakově znevýhodněné zájemce o filmy.
  3. Čtečka VoiceOver na iOS a iPad OS, pomocí které ovládají lidé se zrakovým znevýhodněním iPhone, iPad nebo Mac, lépe reaguje na čtení českých titulků k filmům na NETFLIXU než na Apple TV nebo Apple TV Plus.
  4. Cenově vychází lépe Apple TV Plus než NETFLIX.
  5. Vizuální kvalitu videí nejsem schopen bez zrakové kontroly hodnotit.
  6. NETFLIX má kvalitnější a přesnější audio komentáře u filmů a pořadů než Apple TV či Apple TV Plus.
  7. Jak u NETFLIXU tak Apple TV či Apple TV Plus, jsou audio komentáře pouze v angličtině.
  8. Sečteno a podtrženo. I přesto, že cenově je Apple TV Plus levnější, zatím mě aktuální obsah nezaujal. Momentálně vede NETFLIX. A to jsem ještě nedávno psal na Facebook, že Apple TV Plus je super. Do té doby, než jsem si vyzkoušel NETFLIX. Stalo se.

Apple TV Plus ovšem dávám rozhodně šanci. Jestli si ji opět předplatím, to ukáže až čas. Potřebuje se více rozvinout.

Novinky z GiebHelp
do vašeho e-mailu