Dice World poznejte svět kostek. A to i bez zraku
I když bojujete se zrakovým handicapem, neznamená to, že nemůžete hrát hry. Pro platformu iOS a iPadOS jich existuje hned několik. Od běžných her se liší. Většinou není kladen důraz na obraz vykreslený na displeji zařízení, ale na zvuk. Nekoukáte se, ale posloucháte. A podle toho co slyšíte, reagujete. Tím pádem se v řadě případů neobejdete bez sluchátek, protože musíte vnímat zvukové efekty detailně. Z pravé či levé strany, což pouze prostřednictvím reproduktoru, není rozhodně to pravé ořechové.
Hry cílící na zrakově znevýhodněné zájemce, běžně postrádají jakoukoli grafickou vizualizaci a soustředí se především na zvukové efekty. To ovšem neplatí pro hru Dice World, nebo-li ve volném překladu svět kostek. Tato hra totiž nerozlišuje, jestli někdo bojuje se zrakem nebo ne. Obsahuje jak grafické prostředí pro vidící hráče, ale i specifické ovládání pro nevidomé a těžce slabozraké. Tím pádem je dostupná pro všechny bez rozdílu. Nic vám nebrání se utkat se zrakově handicapovaným či úplně vidícím kamarádem nebo rodinným příslušníkem. A o co vlastně jde?
Různé hry, různá pravidla
Aplikace Dice World je platformou, sdružující všechny zájemce o hry s kostkami. Momentálně obsahuje 6 her, ve kterých se mohou utkat lidé z celého světa. Lze hrát proti náhodně generovaným reálným osobám, proti svým přátelům nebo proti počítači. To ovšem není ono. Raději hraji proti reálným lidem třeba z Austrálie, USA, Maďarska, ale i klidně i z naší malebné ČR. I od nás se v Dice World najde už dost hráčů.
Na základě vaší aktivity, výher a plnění různých výzev, získáváte medaile, bonusové hody kostkami a postupujete do vyšších úrovní nebo-li levelů. Po určitých levelech se vám odemknou nové typy kostek, které jsou údajně lepší pro hraní. Já se momentálně nacházím v osmém levelu a stále mě to baví. V Dice World není totiž nic jednotvárné a opakující se, ale každá hra proti jinému soupeři, bývá vždy různě napínavá až do samého konce.
Kromě utkání mezi reálnými lidmi, se lze účastnit i různých turnajů. V nich hrajete samostatně a jde vždy o to získat určité skóre. Pokud se vám to podaří a svoji pozici si udržíte až do skončení turnaje, získáte hromadu bonusových hodů kostkami a občas i nějakou tu speciální medaili. Bonusové hody kostkami se rozhodně můžou hodit. Když padnou hodnoty, které nechcete, bonusovým hodem můžete ještě vše zvrátit pro váš prospěch.
Jednotlivé hry probíhají na kola. Odehrajete a následně čekáte, až zareaguje soupeř. Nemusíte být pořád ve střehu, protože až soupeř odehraje, dostanete notifikaci. Některé hry trvají pár hodin či minut, ale jiné třeba i několik dní. Záleží na reakcích hráčů.
Aplikaci Dice World můžete propojit s Facebookem nebo Twitterem, takže se vám pak snadněji hledají protihráči. Pokud jste zdatní v angličtině, lze si i se zahraničními hráči chatovat přímo během jednotlivých utkání nebo v záložce Social, kde najdete jak chat pro takový běžný pokec společně s chatem technické podpory.
Pro našince, co moc neovládají angličtinu, může být Dice World celkem oříšek na rozlousknutí. Ve výsledku nejde však o nic složitého a jednotlivé hry pochopíte celkem rychle. U každé z her totiž existuje kouzelné tlačítko Help. Když ho stisknete, objeví se základní stručná pravidla jak danou hru hrát. Pokud ze začátku hrajete s někým známým a nevíte co dělat, neváhejte se na něj obrátit. Jistě rád poradí.
Stejně ale ničemu neuškodí, když si jednotlivé hry ve stručnosti představíme a nastíníme základní pravidla. Jistě vám to pak půjde snáz.
Farkle
Odhaduji, že nejoblíbenější hra. Máte 6 kostek. Házíte tak dlouho, dokud nepadne tak zvané Farkle. Pokud máte tu smůlu, vše co získáte, se vynuluje. Pokud máte k dispozici nějaký ten bonusový hod jen dobře. Jednotlivé kostky mají určité bodové hodnoty a ty se sčítají. Čím větší skóre, tím blíž k vítězství. Končí se, až někdo z hráčů dosáhne 10000 skóre a víc. Pokud jeden z vás získá 10000 bodů a víc, soupeři vyskočí hláška, že aby vyhrál, musí získat minimálně 10000 bodů. Už ale netuší, jestli vy máte rovných 10000 bodů nebo dokonce víc. Kdyby se mu náhodou povedlo vás předehnat, házíte znovu. Vyhrává ten, kdo bude mít větší množství bodů.
Kostky mají číslice od jedné do šesti. Jednička představuje 100 bodů, pětka 50 bodů atd. Když se vám podaří vhodit 3x jedničku, znamená to tisíc bodů. 3x pětka 500 bodů, 3x čtyřka 400 bodů atd. Vždy, když hodíte, na některých kostkách padnou bodové hodnoty. Ty vyberte a házejte dál. Pozor. Jakmile už nějakou kostku zvolíte, házíte zbývajícími kostkami. Čím méně kostek pro házení, tím větší pravděpodobnost, že padne Farkle. To je za nula bodů, pokud nemáte k dispozici bonusový hod. Můžete ho použít, ale také nemusíte. Záleží na vás. Bonusový hod smíte využít jen jednou v každém kole hry. Při použití bonusového hodu, házíte opět všemi šesti kostkami. To platí i v případě, když se vám podaří všech šest kostek proměnit v bodové skóre a ani jednou nepadne farkle. Když se vám povede dobře proměnit všech šest kostek v body, ozve se nezaměnitelný charakteristický zvuk. A vy víte, že můžete házet znovu.
Pick
Nejjednodušší a řekl bych, že druhá nejoblíbenější hra v Dice World. Pro někoho možná první, protože podobně jako u Farkle, se u ní nemusí zase až tak přemýšlet. Máte jen jednu kostku ovšem deseti stěnou. Házíte. Házíte tak dlouho, dokud nepadne pick, což je za nulu, nebo dokud nedosáhnete 100 bodů a víc. Pak můžete vyhrát, nepodaří-li se soupeři nahrát více bodů.
Pokud se jednomu z vás podaří nahrát 100 bodů, soupeř má už jen jednu šanci vás převálcovat. Vyskočí mu hláška, že aby vyhrál, musí získat minimálně 100 bodů, což může být remíza, máte-li rovných 100 bodů. Už ale netuší, jestli máte rovných 100, nebo třeba až 120 bodů. Kdyby se mu podařilo nahrát víc, než máte vy, házíte znovu. A vítězí ten, kdo získá větší množství bodů.
Máte-li k dispozici bonusové hody, můžete je využít a zabránit tak obdržení pick. V každém kole smíte bonusový hod aplikovat jen jednou.
Trees
Na rozdíl od předchozích dvou her, zde vítězí ten, kdo získá nejméně bodů. Manipulujete s pěti kostkami. Každé kolo házíte tak dlouho, dokud nezvolíte hodnoty na všech pěti kostkách. Kromě číslice tři, se všechny ostatní body sčítají. Když hodíte trojku, představuje nulovou bodovou hodnotu. Pokud se vám podaří vhodit na všech pěti kostkách stejnou číslici kromě trojky, získané body se odečítají, což je pro vás dobře, pro soupeře už nikoli. Hra probíhá maximálně deset kol nebo-li anglicky ten rounds. Mít štěstí a vhodit stejnou hodnotu na všech kostkách, je risk. Pokud neuspějete, zbytečně naberete obrovské množství bodů a pomůžete soupeři k výhře.
Stejně jako u předchozích her, i zde můžete aplikovat vždy jednou za kolo nebo-li round bonusový hod.
1, 4, 24
K dispozici máte šest kostek. Sčítají se pouze bodové hodnoty na čtyřech z nich. Na dvou zbývajících kostkách, musíte za každé kolo vhodit jedničku a čtyřku. Jinak máte smůlu a obdržíte nulu. Kolo končí, jakmile využijete všechny kostky a vše stvrdíte tlačítkem bank, které již znáte z předchozích her.
Podaří-li se vám vhodit 4x jedničku nebo dvojku, získáte obrovské množství bodů. Samozřejmě pokud nemáte základ jedničku a čtyřku na zbývajících kostkách, tak nedostanete ani bod. 4x jednička je za 40 bodů, 4x dvojka za 30 bodů. Vítězí ten, kdo získá na konci hry nejvíce bodů. Hra probíhá maximálně deset roundů nebo-li kol. Opět smíte využít bonusové hody. Za každé kolo vždy jen jednou.
Yatzy
Celkem náročná hra. Pokud tak trošku znáte poker, pochopíte ji celkem rychle. Máte k dispozici 5 kostek. Vyhrává ten, kdo nakonci získá nejvíce bodů. Za jedno kolo házíte maximálně třikrát. Máte-li bonusový hod, můžete až čtyřikrát. Princip Yatzy spočívá v tom, že musíte pomocí pěti kostek vhodit určité hodnoty. Tak např. Three of a kind znamená, že musíte mít na třech kostkách tři stejné číslice. Full house zase, že tři kostky ponesou stejnou hodnotu, dvě zbývající jinou, ale totožnou hodnotu. Large straight znamená velkou postupku. Na kostkách tedy musíte mít 1, 2, 3, 4, 5. Yatzy je, když na všech pěti kostkách vhodíte stejné číslo.
Body se následně různě sčítají podle jednotlivých hodnot. Je logické, že dostanete víc bodů za full house, large straight, small straight nebo yatzy, než třeba za položku twos, která sčítá pouze číslice dva. To samé u trojek, jedniček atd.Pokud chcete vhodit tak zvané chance, to je to nejjednodušší ze všeho. Znamená to totiž součet všech aktuálních hodnot na jednotlivých kostkách. Stejně jako u předchozích her i u Yatzy, máte možnost aplikovat bonusový hod. V každém kole jen jednou.
Na rozdíl o předchozích her, zde nestvrzujete konečný ortel tlačítkem bank, ale odlišně. Když vhodíte kostkami, zobrazí se možnosti, odpovídající aktuálním zobrazeným hodnotám na kostkách. Zvolíte si, jestli chcete vybrat full house, Yatzy, large straight apod. a pak kolo ukončíte stiskem tlačítka play. Následně čekáte, až odehraje soupeř.
Balut
Nejsložitější hra v celém světě Dice World. Alespoň pro mě. Brzy pochopíte proč. K dispozici máte 5 kostek. Abyste zvítězili, musíte získat větší množství bodů než soupeř. Je to ale náročné, protože musíte splnit určité podmínky.
Tuto hru bych přirovnal k Yatzy, akorát o něco složitější. Na herní ploše se nachází skupiny hodnot. Fours, fives, sixes, choice, balut, straight, full house. Každá tato skupina hodnot obsahuje vždy čtyři políčka, čtyři sloty. A vy získáváte body za to, že součtem těch čtyř slotů u jednotlivých skupin hodnot, obdržíte určité množství bodů.
U fours nebo-li u čtyřek musí být součet ve všech políčkách 52. U pětek nebo-li fives musí součet dosáhnout 65. U šestek nebo-li sixes 78. U Choice rovných 100. Hodnoty balut, straight a full house nemají takové omezení. Takže pokud budete mít štěstí, můžete zde naházet nejvíc bodů. Omezení u těchto tří skupin hodnot je pouze v tom, že máte vždy k dispozici pouze čtyři volné sloty jako u ostatních hodnot, ale není zde nutné získat stanovený počet součtem zaplněných slotů.
Zřejmě je to pro vás zmatené, chápu. Ale lépe to vysvětlit nedokážu. Každopádně u této hry stejně jako u Yatzy, smíte za každé kolo házet jen třikrát. Když máte bonusové hody, můžete ho za každé kolo aplikovat jen jednou. Přeji hodně štěstí. Mě se zatím ve Balutu podařilo vyhrát jen jednou. V turnaji jsem v této hře neuspěl vůbec.
Jdeme hrát
Nyní už víte základy fungování aplikace Dice World. Přeji všem štěstí ve hře. Pokud byste si chtěli jakoukoli hru vyzkoušet pod mým vedením, v Dice World mě najdete pod přezdívkou Moris Alberts. Těším se na utkání.
S Radkem Žaludem, možná ho někteří znáte, zkoušíme dohodnout s vývojáři českou lokalizaci. Třeba se nám to časem podaří a Dice World bude plně lokalizováno do češtiny.
A závěrem zkušenosti hráčky Kláry
Nedávno jsem začala používat aplikaci Dice World. Předtím jsem neměla sebemenší tušení o tom, že by zrakově postižení uživatelé mohli hrát nějakou hru napříč celým světem, jako tomu je právě u této aplikace. Moc se mi líbí její jednoduché uživatelské rozhraní a dobrá přístupnost s hlasovým výstupem VoiceOver. Asi nejvíce hraji hru Farkle a na druhém místě, co se týká oblíbenosti je hra Yatzi. Další, co se mi na hře líbí je to, že si mezi sebou hráči mohou chatovat, lze si takto v mnoha případech procvičit jazykové dovednosti.
Aplikaci používám teprve krátkou dobu, ale hrála jsem již s plno lidmi a jsem ráda, že mohu být součástí této herní komunity.