Postřehy z konference Agora 2025
Náš CEO Karel se účastnil už 21 běhu Agory konané v Brně v květnu roku 2025. Dělí se s námi o postřehy z této konference. Jaké to bylo?
V Brně proběhl v termínu 17 až 18 května roku 2025, už 21 běh Agory. Konference o informačních technologiích pro zrakově znevýhodněné. Letos byl program plný zajímavých informací a užitečných vychytávek, které už nyní nebo v budoucnu, mohou zásadně usnadnit lidem se zrakovým hendikepem život v mnoha oblastech. Nepřísluší mi vytvářet souhrnný článek o této akci. To by bylo opravdu na dlouho. Dovolte mi tedy nastínit pouze to, co mě osobně na Agoře letos nejvíce oslovilo.
I letos se konference skládala ze tří částí, a to:
- Plenární sekce: krátké prezentace maximálně na dvanáct minut, které měli za cíl stručně představit konkrétní témata
- Výstava: Možnost prohlédnout si konkrétní inovace, vychytávky a kompenzační pomůcky. Popovídat si s jednotlivými vystavovateli a stručně si vystavované vyzkoušet
- Workshopy: V sobotu hodinové, v neděli dvouhodinové tématicky laděné workshopy pro registrované zájemce. V rámci workshopů získat nové a užitečné znalosti v různých oblastech, vyzkoušet si inovace a poskytnout zpětnou vazbu pro jejich další směřování a vývoj
Z plenární sekce
Tato sekce obsahovala osm krátkých prezentací. Z představovaného mě nejvíce zaujalo:
- Programovací jazyk Code Jumper
- Desková hra Azul
- Chytré domácí spotřebiče
Z výstavy
Po skončení plenární sekce jsem vyrazil nejdřív na oběd, kde jsem si dal nějakou tu obloženou bagetu a následně pokračoval na výstavu před vypuknutím workshopů.
Bohužel jsem nikde nenalezl stánek s tím programovacím jazykem Code Jumper, na workshop s tímto zaměřením jsem se neregistroval, protože jsem sám vedl jiné workshopy. Tak doufám, že to popíšu správně. Údajně má jít o fyzické programování pro žáky základních škol přístupné i pro zrakově hendikepované.
Programování není zrovna snadnou záležitostí a když vidíte, můžete na počítači pracovat s různým grafickým prostředím, používat k jednotlivým úkonům myš a orientovat se tak podle zraku. To v případě nevidomých a těžce slabozrakých žáků není možné. Proto vzniklo fyzické programování pomocí Code Jumper, které má, pokud jsem to z prezentace pochopil správně, fungovat následovně:
Máte určité krabičky tedy moduly. Ty jsou spárovány s počítačem a vy je různě fyzicky propojujete dohromady. Na základě různých kombinací a propojení, se na obrazovce počítače objevuje vizuální podoba vznikajícího projektu pro vidící. Zrakově hendikepovaní poznají úspěch podle toho, že po správném propojení modulů uslyší říkanku, písničku, určité zvuky a jiné. Záleží, co pedagog nadefinuje a jakého výsledku se má dosáhnout.
Snad nejsem moc vedle. Kdybych si mohl tohle fyzické programování osobně vyzkoušet, popsal bych celý proces lépe. Třeba k tomu bude prostor na příštím běhu Agory.
Rozhodně v mém případě nešlo minout stánek s chytrými domácími spotřebiči. Jde o oblast, kterou zkoumám už dlouho, protože by mi tyto spotřebiče rozhodně usnadnili život se zrakovým hendikepem. Jde o jakékoli domácí spotřebiče, které můžete přístupně ovládat skrze mobilní telefon. Pračku, myčku, sušičku, troubu, varnou desku, kávovar a jiné. . Na letošní Agoře právě tato možnost byla díky účasti značek Bosch a Siemens. Jejich některé produkty jsou propojeny s univerzálním nástrojem Home Connect a díky tomu jsou přístupné i pro nás uživatele se zrakovým hendikepem, protože nám k jejich ovládání stačí iPhone nebo telefon s Androidem.
Tohle pro mě bylo opravdu velice přínosné a rozhodně časem obměním mé domácí spotřebiče. Na soutěže nemám moc štěstí. A tak není divu, že chytrý kávovar vyhrál někdo jiný. Snad příště.
Deskových her, které si spolu mohou zahrát vidící a zrakově hendikepovaní, je opravdu velice málo. Proto jsem přivítal možnost, podílet se na testování prototypu známé deskové hry Azul. Představovat ji tady nebudu, protože jsem se s ní setkal opravdu velice krátce a pravidla nemám v malíčku, ale dodám následující:
Desková hra Azul, která nepatří mezi snadné deskovky, ale u které se musí i dost přemýšlet a tvořit strategie pro dosažení úspěchu, je k dispozici pro vidící. Zrakově hendikepovaní ji zatím hrát nemohou. To by se však mělo brzy změnit, protože ve spolupráci s výrobcem hry Azul, vzniká její hmatová varianta, kterou jsi budou moci společně zahrát všichni bez rozdílu.
U stánku s touhle hrou bylo možné si prototyp osahat a na nedělním workshopu i zkusit zahrát. To jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít.
Z workshopů
Pokud bych se Agory účastnil jako účastník, měl bych problém si vybrat workshopy. Mnoho z témat bylo totiž natolik zajímavých, že bych musel losovat, kam se zaregistrovat, co vynechat. Rozhodně by u mě vedla témata týkající se robotiky, programovacího jazyka Code Jumper, umělé inteligence, hraní her, pokročilé práce s NVDA.
Jako lektor jsem vedl workshop zaměřený na psaní Braillem na dotykovém displeji chytrých mobilních telefonů a dále workshop o náhradách za aplikaci Skype, která skončila. Doufám, že se oba workshopy líbily a, že si z nich účastníci odnesli podstatné informace.
V neděli dopoledne jsem se proměnil v účastníka Agory a šel si zahrát deskovou hru Azul. Přiznávám, že mě to dost bavilo a pokud bude Azul v hmatové podobě uveden do prodeje, nejspíš si tuto hru koupím. Jen pak najít nějaké spoluhráče. Nicméně věřím, že by to nemusel být problém.
Společná večeře
Součástí Agory, dvoudenní akce v Brně, bývá i společná večeře pro účastníky, lektory a pořadatele. Ta letošní se konala v blízké restauraci, kam jsme společně vyrazili po sobotním programu konference. Všichni jsme si mohli vybrat z určité nabídky jídel. Já si dal burger a jejich místní pivo. V rámci večeře byla též skvělá příležitost popovídat si s jednotlivými účastníky Agory a prohloubit osobní vztahy.
Po vynikající večeři a skvělé společnosti, jsem si objednal taxi Liftago jak jinak, a vyrazil na hotel.
Skvělá organizace
Ani letos organizace Agory nezklamala a i když nás tam bylo se zrakovým hendikepem opravdu hodně, nikdo nepotřeboval asistenci ani doprovod ze strany přátel nebo rodiny. Veškerou pomoc zajišťovalo asi přes dvacet dobrovolníků, kteří byli nám zrakově hendikepovaným kdykoli v ruce.
Tohle mám na Agoře opravdu rád. Užije si ji každý podle svého a bez nutnosti vlastního doprovodu. Nesmím zapomenout zmínit, že po celou dobu Agory nám bylo k dispozici drobné občerstvení a pitný režim.
Příští rok? Pokud se bude Agora opět konat, nesmím na ní chybět. A vy? Neváhejte a dorazte taky. Takový zážitek stojí opravdu za to.