Náramek Sunu Band a osobní zkušenost nestranného zrakově handicapovaného zájemce

Je tomu pár týdnů, co Kulička někde v hlubinách internetu objevila, že existuje nějaká nová pomůcka pro nás nevidomé, která by nám měla velmi pomoci a usnadnit pohyb v neznámém prostředí.

Jde o náramek, který funguje na bázi vysílání a opětovného přijímání odražených ultrazvukových vln od překážek. Náramek vibruje do zápěstí uživatele a ten se je schopen včas překážkám např. na chodníku, protijdoucím lidem, atd. vyhnout.

Nejprve jsem si říkal „takových pomůcek už bylo, určitě to není tak dokonalé“.
Ale zvědavost a touha vidět a poznat zase něco nového zvítězily.
S Karlem Giebischem, nevidomým uživatelem a rovněž i výhradním prodejcem pro ČR, jsme se domluvili a po osmé ráno jsme si to s Kuličkou namířili směr Olomouc.

Jelikož jsem si tuto novinku chtěl vyzkoušet jen s holí, svého vodicího pejska, černou labradorku Collette jsem s sebou nebral a zůstala na hlídání u rodiny. O ní se zmíním v jednom z dalších příspěvků, pokud bude ze strany čtenářů zájem.
Už jsem se nemohl dočkat, zvědavost… napětí… A kdy už tam budeme?

Před desátou jsme byli na adrese, kde jsme se s Karlem měli setkat.
Vyrazili jsme z parkoviště a náhle slyšíme volání, otočili jsme se za hlasem a byl to tatínek Karla, který nás dovedl do prostor, kde už Karel čekal. Byla to zároveň jeho masérna, protože se živí také jako masér.
Přivítali jsme se a dostal jsem základní informace o tom zázraku.Nasadil si jej na ruku a po drobné instruktáži jsme vyrazili do ulic. Náramek funguje tak, že tam kde je natočen sonar, tam se vlastně dívá a snímá. Pokud mám zápěstí volně svěšeno, kouká dopředu, pokud natočím zápěstí doleva, tak doleva, atd.

Přiznám se, že jsem tomu zpočátku moc nevěřil, ale měl jsem jej na ruce chvíli a už se mi dařilo chodit jen s holí mnohem jistěji, než dřív, vyhýbat se překážkám, dokonce poznat aktuální čas. Ten je totiž náramkem také vyvibrováván s tím, že každá ta vibrace znamená jinou časovou jednotku.

Z ukázky jsem byl nadšen do té míry, že jsem si jej rovnou objednal.Výhoda je také v tom, že náramek je propojen s chytrým mobilním telefonem, různá nastavení se dají přes appku měnit, funguje i navigace na konkrétní místo, ale ta se ještě pořád dolazuje.
Když vyjde nová aktualizace čehokoli, aplikace se přes wifi aktualizuje a poté jen přiložením náramku se přes Bluetooth aktualizuje také firmware, takže nic složitého.

S náramkem jsme došli až do kavárny, pro mě v neznámém prostředí. Mí průvodci šli za mnou, abych si to pořádně užil.
Potom už jsme nad kávou probírali co je lepší, zda Android nebo Apple, obzvlášť pro nevidomé. Ze setkání i náramku jsem měl parádní pocit a už se nemůžu dočkat, až budu s náramkem a hůlkou pobíhat po světě.

Napsal : Jakub Starek

Zdroj : Facebook blog Slepejš a Kulička

Novinky z GiebHelp
do vašeho e-mailu