macOS Catalina novinky a inovace pro zrakově handicapované uživatele

Stejně jako v rámci iOS pro iPhony a iPad OS pro iPady, se hodí též pozastavit u systému macOS. A jako už tradičně se zaměřit na novinky a inovace, který systém macOS 10.15 Catalina přináší pro zrakově handicapované uživatele. Co mohou od Cataliny lidé se zrakovým znevýhodněním očekávat?

Nic převratného

Proč chodit kolem horké kaše, když je to jasné hned na první dobrou. Zatím co v rámci iOS 13 se dalo krásně rozepsat o novinkách a inovacích v oblasti odečítače VoiceOver, u Cataliny to snad ani nejde. Samotný odečítač VoiceOver totiž neobsahuje žádné závratné inovace, které by stály za zmínku. Snad kromě mírně odlišné výslovnosti některých psaných znaků a rychlejší odezvy na starších zařízeních. Konkrétně když jsem včera rozjížděl Catalinu na iMacu z roku 2012, mám dojem, že tento model iMacu běží o něco rychleji a svižněji než u Mojave a starších verzí macOS. Ani v Utilitě VoiceOver neobjevíte žádné nové možnosti nastavení tohoto odečítače či inovativní funkce.

Neznamená to ovšem, že by odečítač VoiceOver na Catalině nefungoval a bránil v jejím používání. Jen neobsahuje tolik vychytávek a možností jako v rámci iOS a iPad OS. Na druhou stranu. Práce s tablety a telefony je mírně odlišná od PC, kde už snad ani není moc co inovovat a zlepšovat, když základní funkce odečítače VoiceOver běží i v Catalině jako na drátkách. Budu doufat, že Copyright © 2005–2017 Apple Inc v Utilitě VoiceOver nic neznamená a že i přes tohle označení VoiceOver zlepšují a zdokonalují. Ostatně je to poznat na mírně odlišné výslovnosti některých psaných znaků a vyčítaných informací na internetu při procházení webů.

Viditelné změny a novinky

MacOS Catalinu mám ani ne 24 hod., takže je možné, že ještě nějaké inovace a novinky v rámci VoiceOveru časem objevím. Každopádně na první pohled a pro uživatele, kteří nejsou pokročilejšími uživateli technologií, se Catalina bude zdát zbytečnou aktualizací, když odečítač VoiceOver nepřináší žádná zlepšení či vychytávky, jak tomu třeba zřetelně bývá u takového NVDA na Windows. I přesto bych však zatím neměnil a i když jsem včera měl tendenci zkusit zase Windows po několika letech, zůstanu Macu ještě nějaký ten rok věrným uživatelem. Když se to totiž vezme kolem a kolem, funkcionalita systému s odečítačem VoiceOver se nezhoršila a vše podstatné funguje.

Co se týče nějakých těch viditelných změn a inovací, tak lidé se zrakovým handicapem si rozhodně všimnou následujícího:

Zmizelo iTunes. Místo něj jsou k dispozici nové aplikace. Hudba, TV, Podcasty. Tohle vnímám jako velice parádní a užitečný krok. iTunes byl fakt hrozný moloch pro ovládání a orientaci.
Synchronizace iPhonu probíhá nyní nově přes boční panel ve Finderu. Dle mě taky správný krok kupředu. Když připojíte iPhone k Macu vypadá to skoro, jako kdybyste připojili externí USB příslušenství.
V seznamu aplikací přibyla aplikace Najít. Stejná funkce jako v rámci iOS a iPad OS. I přes Mac můžete sledovat, vyhledávat, blokovat a případně mazat na dálku veškerá svá zařízení, přidružená k jednomu Apple ID.
Stejně jako v iOS a iPad OS, podporuje nyní také macOS Catalina funkci Čas obrazovky.
Pomocí funkce Apple Sidecar můžete zrcadlit displej iPadu na Macu. Pozor, funguje jen na některých podporovaných modelech iPadů a Maců. Konkrétně od iMacu z roku 2015, MacBooku Air a Pro 2016 a novější, od iPadu 6, 7, Mini 5, Air a Pro.
Díky funkci Apple Catalist mají vývojáři aplikací možnost přenášet aplikace z iPadu do Macu. Aplikace v rámci iPadu, které funkci Catalist podporují, se dají ovládat i přímo z Macu. Samozřejmě musí tuto funkci nabízet samotní vývojáři u svých aplikací.
Přepracovaná aplikace Připomínky, mírně i poznámky. Připomínky jsou z mého pohledu nevidomého uživatele hrůza a děs. Raději je budu ovládat z iOS než z Macu. V poznámkách oceňuji, že pokud pracujete se seznamem úkolů, vyřešené položky se automaticky přehodí na konec seznamu, takže na hoře vždy zůstanou položky k vyřešení.

Instalovat nebo ne?

Systém macOS 10.15 Catalina, neobsahuje žádné zádrhely a problémy při instalaci. Běží svižně, spolehlivě a plynule. VoiceOver také funguje bez potíží. Nemusíte mít žádné obavy z provedení aktualizace. A jestli se instalace vůbec vyplatí?

Rozhodně ano. Vždy je co zlepšovat a inovovat. Když aktualizujete na Catalinu budete mít jistotu, že váš Mac každopádně neztratí funkčnost. Něco se i zlepší a zrychlí, což nikdy není na škodu. A navíc získáte podporu veškerých nových nástrojů a aplikací, které jsou buď součástí systému už nyní nebo ještě přibudou.

Tak třeba na jaře roku 2020 by mělo dojít ke spuštění dlouho očekávané funkce pro iOS, iPad OS a macOS. Konkrétně sdílení celých složek v rámci služby iCloud Drive. Nebudete tak muset s ostatními sdílet pouze jednotlivé soubory či komprimované archivy, ale rovnou celé adresáře. Což bude rozhodně super. A když to vezmete kolem a kolem, i díky aplikaci TV bude sledování filmů snadnější na obrazovce Macu, než pouze prostřednictvím iPadu nebo iPhonu. A co teprve tehdy, až 1.11.2019 dojde k aktivaci Apple TV Plus. Takže hurá do instalace Cataliny.

Novinky z GiebHelp
do vašeho e-mailu